ד"ר קינג ודגל אקסודוס

סיפור נוסף הקשור לדגל ישראל הגיע אלי מבועז קינג והוא מהווה עבורי מעין סגירת מעגל.
בועז הוא נכדו של ד"ר ג'קי קינג, מי שהיה הרופא החטיבתי של חט' 55 והיה צמוד למפקדת החטיבה בעת שנכנסנו במלחמת ששת הימים לעיר העתיקה בירושלים. בועז קרא את תקציר הפרק שעוסק בדגלי אניית המעפילים אקסודוס והביא לידיעתי, כי ד"ר קינג, שאותו הכרתי מקרוב, הוא אחיה של אסתר ספיר, האישה שהביאה את דגל האונייה אקסודוס מרודזיה למכון ז'בוטינסקי.
הסיפור במלואו מופיע בספר ולצורך הבנת השתלשלות הדברים אני מביא תקציר ממנו כאן. מבחינתי זוהי סגירת מעגל נוספת ככל שהדברים קשורים לנושא הדגל. מעגל שתחילתו ביום בו עליתי להניף את הדגל הכחול לבן על כיפת הזהב וסגירתו בסיפורו של ד"ר קינג, שאחותו הייתה מעורבת בהבאת אחד מדגל אקסודוס לישראל.
" הקצין הבריטי, פיטר דודס, הוריד את הדגל העברי ממרומי התורן של האנייה אקסודוס, קיפל אותו, והניחו למשמרת לצד דגלי כחול-לבן נוספים של אניות מעפילים אחרות שנתפסו בחופי ארץ ישראל. היו אלה מוצגים שנאספו לצורך הצגתם בדיונים משפטיים לאחר שבית המשפט העליון של בריטניה החליט לאשר את החרמתן של הספינות […]
[…] בתחנת משטרת הנמל בחיפה, שבה הופקדו המוצגים, נאספו כמה תריסרי דגלים, בהם גם הדגל החשוב מכולם על פי דברי דודס, דגל "אקסודוס".
בחודש מאי 1948, עם עזיבת אחרוני חיילי המנדט הבריטי את ארץ ישראל, הפליג גם דודס חזרה לאנגליה. לפני צאתו את הארץ מסר את הממצאים שנערמו בחדר האחסון לידי נציגי הסוכנות היהודית, בכלל זה דגלים שנלקחו מהאניות. רק דגל אחד ביקש להשאיר ברשותו. היה זה דגלה של האנייה אקסודוס […]
עם השנים עבר דודס לשרת ברודזיה, ובין שאר המטלטלים שלקח עמו לשם, היה גם הדגל הכחול-לבן. בתום תקופת שירותו השתקע ברודזיה ובמרוצת השנים קשר קשרי ידידות עם משפחת ספיר היהודית, שחיה אף היא ברודזיה.
באחד הערבים של שנת 1972, התארח דודס בבית משפחת ספיר ובין הפריטים שצדו את עיניו, הייתה גם האנציקלופדיה יודייקה. הוא שאל את בני הבית אם סיפורה של העלייה הבלתי לגלית מופיע בספר, ואז חיפש ומצא את הסיפור. בחדר התפתחה שיחה על אותם אירועים, ואז הודיע דודס למארחיו כי הוא מעוניין להעניק להם מתנה מאוד ייחודית, משהו שהוא שומר אתו כבר עשרים וחמש שנים. רק אז, לאחר שמארחיו, הגיעו לביקור גומלין בביתו, חשף דודס את סוד הדגל ששמר אתו.
'הוא לא אמר לנו מה לעשות עם הדגל, אך אנו חושבים, שברגע שמסר לנו את הדגל, כאילו נגולה אבן מעל לבו. הוא הרגיש שהחזיר לנו כנציגי העם היהודי, חוב שהיה חב לנו'. סיפרה אסתר ספיר.
בשנת 1977, עם עליית מפלגת הליכוד לשלטון, החליטו בני משפחת ספיר להעביר את הדגל לישראל. 'כמשפחה שאירחה בביתה את ז'בוטינסקי בשנת 1937, וכבית"רים ראשונים ברודזיה, החלטנו להביא את הדגל במתנה למנחם בגין',
בגין הפנה אותם למכון ז'בוטינסקי, ושם, לאחר טקס קצר, הופקד הדגל העברי שהונף על האנייה אקסודוס למשמרת עולם […]
[…] הדגל שנמסר למכון ז'בוטינסקי, נעלם ואינו מצוי בו עוד מבלי שצוות המכון יודע מי לקחו ומה מקומו כיום".
אסתר ספיר, היא כאמור אחותו של ד"ר קינג.
בתמונות:
הקצין הבריטי פיטר דודס מוריד את הדגל מהאנייה אקסודוס.
מפקדת חטיבה 55 לפני הפריצה לירושלים. יושב ראשון מימין, המח"ט מוטה גור. יושב בחזית הג'יפ, הסמח"ט סטמפל, נשען עם מרפקו על הג'יפ, ד"ר קינג.
דגל ישראל מתנופף על כפת הזהב לאחר שמיכאל יבלו ואני קשרנו היטב את הדגל שניסו להניף עזרא אורני ואריק אכמון

סיפורי דגלים נוספים