כנס נס ציונה לשימור מורשת הדגל, הסמל וההמנון

כנס נס ציונה לשימור מורשת הדגל, הסמל וההמנון, מתקיים מדי שנה בנחלת ראובן בנס ציונה. הכנס ייחודי מסוגו בארץ ובעולם ומוצגים בו מחקרים, תעודות, סיפורים ואנשים הקשורים לסמלים הלאומיים של מדינת ישראל.
הכנס מושך אליו עשרות מתעניינים שמוצאים עניין בתכניו הייחודיים.
כנס נס ציונה לשימור מורשת הדגל, הסמל וההמנון מתקיים ביוזמת דני בירן, חוקר המורשת ההיסטורית של דגל ישראל ומחבר הספר "איש על דגלו" וביוזמת בית ראשונים בנס ציונה. זאת כחלק מהפעילות להנצחת האירוע ההיסטורי של הנפת הדגל המוכר כיום כדגל ישראל שהתרחש בנס ציונה ב-1 בינואר 1891.
הכנס מתקיים בחסות עיריית נס ציונה והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.
פרטים על הכנס יתפרסמו מדי פעם באתר זה וכן סרטי וידאו שיכללו הרצאות של מיטב המרצים המשתתפים בכנס.
מידע על הכנס ניתן לקבל בבבית ראשונים, טל' 08-9404491, או בדוא"ל info@brnz.org.il.

הרצאת דני בירן על הפגיעה בכבוד הדגל בכנס נס ציונה השלישי

הרצאתו של אמציה כץ על סמלי צה"ל בכנס נס ציונה השלישי

צה"ל הוא היוצר הגדול ביותר במדינה של דגלים וסמלים. לכל אחת ממאות יחידותיו יש סמל ודגל, ובמקרים מסוימים גם נס. רבים מאתנו התהדרו בתגי הכתף בסמלי הכומתה ובדגלים שהונפו בטקסים ובמצעדים, אך מעטים, מעטים מאוד מתוכנו יודעים ולו משהו על משמעותם של הסמלים והדגלים האלה. מי שכן יודע והרבה, הוא אמציה כץ, אחד הגרפיקאים שעיצב חלק מסמלים אלה, ואשר משמש עד היום כחבר בהתנדבות בוועדת הסמלים של צה"ל. אמציה מספר את סיפורו בראיון לדני בירן. הכנס מתקיים בנחלת ראובן ביוזמת "בית ראשונים" בנס ציונה בשיתוף עיריית נס ציונה והמועצה לשימור אתרים.

הרצאתו של יורם שמיר, בנו של גבריאל שמיר, אחד מצמד האחים הגרפיקאים שעיצבו את סמל המדינה בשנת 1948 בכנס נס ציונה השלישי

הרצאתו של יורם שמיר, בנו של גבריאל שמיר (אחד מהאחים שעיצבו את סמל המדינה) עוסקת בהתנכרות של פוליטיקאים לסמל המדינה. ביום י"א בשבט תש"ט 10 ,בפברואר1949 , החליטה מועצת המדינה הזמנית לבחור בהצעתם הגרפית של האחים גבריאל ומקסים שמיר, המנורה שמשני צדיה ענפי זית, כסמל המדינה. חוק הדגל, הסמל וההמנון שהתקבל ב-24 במאי 1949 נועד להסדיר את מעמדו של הסמל והוא אכן הופיע מאז כסמל רשמי בכל משרדי הממשלה. אלא שהסדרה זו לא עמדה תמיד במבחן הזמן. בשנים האחרונות נוקטים פוליטיקאים ואנשי ממשל שונים ביוזמות שאינן עולות בקנה אחד עם לשון החוק תוך התעלמות מוחלטת מסמל המדינה ויצירת סמלים משלהם. .הכנס מתקיים בנחלת ראובן ביוזמת "בית ראשונים" בנס ציונה בשיתוף עיריית נס ציונה והמועצה לשימור אתרים.

דברי שמואל בוקסר ראש עיריית נס ציונה

פעילויות נוספות