כתובת עברית מהתנ"ך על דגל ארצות הברית

בעולם פועלות אגודות רבות שעוסקות בדגלים לאומיים של מדינות. אחת מאלה היא אגודת הדגלים של פורטלנד. בעיתון של האגודה The Vexilloid Tabloid  הופיע מאמר המספר על דגל ארה"ב שמאחוריו קיים סיפור ייחודי מסוגו.

מחבר המאמר מאת מייקל אורלוב ((Michael Orelove), מספר בו על יהודי בשם אברהם כהן מראשי הקהילה היהודית בשיקגו, שהגיש בשנת 1861 את דגל הפסים של ארצות הברית לידי הנשיא אברהם לינקולן ועליו כתובות בעברית מתוך התנ"ך.
הפסוקים המצוטטים הם מתוך פרק א' בספר יהושע, וכתיבתם על הדגל נועדה  לחזק את הנשיא לינקולן בכך ששלטונו עתיד לניות דומה לזה של יהושע בן נון שהנהיג את שבטי ישראל בכניסתם לארץ כנען:
וכך נכתב על הדגל: (ד) מֵהַמִּדְבָּר וְהַלְּבָנוֹן הַזֶּה וְעַד-הַנָּהָר הַגָּדוֹל נְהַר-פְּרָת, כֹּל אֶרֶץ הַחִתִּים, וְעַד-הַיָּם הַגָּדוֹל, מְבוֹא הַשָּׁמֶשׁ–יִהְיֶה, גְּבוּלְכֶם. (ה) לֹא-יִתְיַצֵּב אִישׁ לְפָנֶיךָ, כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ: כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי עִם-מֹשֶׁה אֶהְיֶה עִמָּךְ, לֹא אַרְפְּךָ וְלֹא אֶעֶזְבֶךָּ. (ו) חֲזַק, וֶאֱמָץ: כִּי אַתָּה, תַּנְחִיל אֶת-הָעָם הַזֶּה, אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבוֹתָם לָתֵת לָהֶם. (ז) רַק חֲזַק וֶאֱמַץ מְאֹד, לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת כְּכָל-הַתּוֹרָה–אֲשֶׁר צִוְּךָ מֹשֶׁה עַבְדִּי, אַל-תָּסוּר מִמֶּנּוּ יָמִין וּשְׂמֹאול: לְמַעַן תַּשְׂכִּיל, בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ. (ח) לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ, וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה, לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת, כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ: כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ, וְאָז תַּשְׂכִּיל. (ט) הֲלוֹא צִוִּיתִיךָ חֲזַק וֶאֱמָץ, אַל-תַּעֲרֹץ וְאַל-תֵּחָת: כִּי עִמְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ.

אברהם כהן היה מקהילת המהגרים היהודיים של שיקגו. הוא הגיע לארה"ב מבוואריה והחל את דרכו שם כרוכל בניו יורק. לאחר שעבר לשיקגו הפך לסוחר מצליח ונבחר למועצת העיר.
במהלך מסע הבחירות של לינקולן בשנת 1960 בשיקגו, פגש בו כהן והתיידד אתו. כדי לעודד את רוחו של הנשיא במהלך הקמפיין, שלח לו כהן את השורות הנ"ל מצוירות על דגל הפסים.
התמונה של הדגל האמריקני ועליו כיתוב בעברית של פסוקים מספר יהושע לקוחה מתוך צילום זכוכית המצוי בספריית ניוברי בשיקגו ותודה לצבי רודר מבוסטון שהפנה תשומת לבי למידע.
הזכויות למאמר הן של העיתון The Vexilloid Tabloid

סיפורי דגלים נוספים