מצבתו של מרדכי נמצא-בי בנס ציונה

בספר "איש על דגלו", מופיע סיפור ייחודי על מרדכי נמצא-בי ופעילותו בנושא דגל ישראל. וכך נפתח הפרק אודותיו:
"מרדכי (מקס) נימצביצקי נולד בפינסק שברוסיה הלבנה בשנת 1903. הוא גדל במשפחה ציונית ובנערותו היה ממייסדי ארגון התלמידים הציוני "החבר הצעיר". במהלך לימודי המשפטים באוניברסיטה נאסר בגין פעילותו הציונית ועמדו לפני שלוש אפשרויות: ישיבה בכלא, גלות בסיביר, או יציאה מרוסיה. נימצביצקי בחר לעלות לארץ ישראל. בשנת 1924 הגיע לארץ והצטרף לחבורת "הדרום", שעסקה בסלילת כביש נס ציונה-רחובות…"

מאז עלייתו לארץ היה נמצא-בי פעיל בתחום הציבורי.
"…היה ממקימי מכבי האש בעיר ופעל גם בארגון מגן דוד אדום המקומי. בימי המרד הערבי הגדול שירת כמפקד במשטרה הבריטית והדריך קורסים של ההגנה. בתחילת מלחמת העולם השנייה ייסד וניהל בתמיכת הבריטים את שירותי ההגנה האזרחית – הג"א בחיפה. לאחר שהשתלם באנגליה והפך בעל ידע רב בתחום זה, מונה במלחמת העצמאות לעמוד בראש שירותי הג"א בכל הארץ. הוא צורף למטכ"ל והוענקה לו דרגת סגן אלוף".

נושא הדגל הלאומי היה יקר ללבו של נמצא-בי ולקראת ההכרעה במועצת העם הזמנית על הדגל הרשמי של מדינת ישראל הוא פרסם את ספרו "הדגל", שזכה להקדמה מדוד בן גוריון והיה לנגד עיניהם של אנשי ועדת הסמלים והטקסים במהלך דיוניהם החל מיוני 1948.
"נמצא-בי הביע עמדה חד משמעית באשר לצורך לקבוע שוני מובהק בין הדגל הציוני לדגל המדינה. עיקרי עמדתו, השוללת את איחוד שני הדגלים, הוצגו במכתב שהתקבל בוועדת הסמל והדגל ב-27 ביולי 1948".
בסופו של דבר לא התקבלה עמדתו של נמצא-בי, אבל ספרו מהווה מסמך נדיר מסוגו ויוצא דופן בהקשר לדגל ישראל.


לאחר שהספר התפרסם נכונה לי הפתעה מסוימת וחשיפה נוספת אודות האיש.
מרדכי נמצא-בי נהרג בינואר 1949 בתאונת דרכים על הכביש שהשתתף בסלילתו שנים קודם ליד נס ציונה.
באחד הסיורים שלי עם מטיילים במסלול הדגל בעיר מגורי נס ציונה, שאל אותי אחד מהם אם ראיתי את האנדרטה שהוצבה לזכרו של נמצא-בי בנס ציונה. הופתעתי מאוד. כלל לא ידעתי על האנדרטה לזכרו והחילותי לחפש את מיקומה עפ"י נתונים שמסר לי אותו מטייל. התברר שהאנדרטה נמצאת קרוב מאוד לביתי, ליד גן הבנים ברחוב ויצמן ואני כלל לא נתתי דעתי לקיומה על אף שעברתי על פניה מאות פעמים. משום כך לא ניתן למצוא את תמונה של האנדרטה בספר והיא מופיעה כאן לראשונה.

על מרדכי נמצא-בי וספרו "הדגל" ועל שאר האירועים שהביאו להחלטה כי דגל מדינת ישראל יהיה זהה לדגלה של ההסתדרות הציונית תוכלו לקרוא ב"איש על דגלו".  

סיפורי דגלים נוספים