שדיים על מנורה

(התמונה באדיבות: אם תרצו)

בעקבות סערת חשיפת החזה על המנורה במהלך ההפגנות נגד ראש הממשלה, כותב יורם שמיר, בנו של גבריאל שמיר, שעיצב יחד עם אחיו מקסים שמיר את סמל המדינה, את הדברים הבאים:
"במהלך הפגנה נגד ראש הממשלה בירושלים, ב-21 ביולי 2020, טיפסה סטודנטית לעבודה סוציאלית על מנורת שבעה קנים וחשפה את חזה. "הבנתי שכבר 19 ימים לא היו שירותי רווחה בישראל –אמרה לאולפן Ynet- אם מישהי תוריד את החולצה אפשר לדבר על זה בתקשורת. אני אוהבת את המדינה שלי ורוצה להתפרנס בכבוד".
יושב ראש הכנסת, יריב לוין, מיהר להוציא גינוי: "בושה. יש הבדל בין מחאה לגיטימית ובין ביזוי סמלי המדינה. אני מצפה מרשויות החוק לפעול באופן מידי כדי להעמיד לדין את המפגינה". למחרת ראש הממשלה נתניהו החרה החזיק אחריו.
"המבקרים שהתייצבו נגדה הזדעזעו מהפגיעה בסמל, כנראה משום שבני אדם פחות מעניינים אותם" כתבה שני ליטמן, הארץ, 28.7.2020.
אם לוין ונתניהו היו עושים שעורי בית, היו מגלים שלא מדובר בסמל המדינה, שעוצב ע"י האחים שמיר  וקיבל גושפנקה חוקית ב-1949– העתק של מנורה שער טיטוס, ענפי זית והראלד- אלא פסל "מנורת דוד" שיצר דוד סוזנה ב-1970. הפסל כולל מנורה מודרנית משולבת במגן דוד; ללא ענפי זית וללא המלה "ישראל".
המחאה של ס', כפי שכונתה בעיתונות, זכתה לתגובות במאמרים, מכתבים למערכת  וקריקטורות. עמוס בידרמן (הארץ) צייר את הסצנה – מבלי לראות את "מנורת דוד"- באיור למאמר השבועי של יוסי ורטר.
נוסקו (פרה דוקס) הפך את היוצרות: הוא הושיב על המנורה את ח"כ אסנת מארק, חסידה מובהקת של נתניהו.
שילה (רשת) הראה שנתניהו הוא הפוגע בסמל ובמדינה.
מוסף "גלריה" של הארץ הקדיש כתבת שער לפרשה בכותרת "שומו שדיים" מאת גלעד מלצר- סקירה היסטורית של שימוש בעירום נשי בתנועות מחאה ברחבי העולם.
יורם א. שמיר יולי 2020

מימין: מנורת דוד (צילם: אבישי טייכר, פיקויקי). משמאל: סמל מדינת ישראל בעיצוב האחים שמיר

מ

חדשות נוספות

הדגל בנמל יפו בסדרת צילומים

הדגל בנמל יפו בסדרת צילומיםהצלם Yossi Souva ידוע בצילומיו הרבים של המתרחש בחופי תל אביב-יפו. אחד הדברים המושכים את תשומת לבו בבואו לחוף הוא הדגל המתנופף על הסלעים בכנסיה לנמל יפו. זהו דגל המוכר לכל מטייל באזור הנמל והוא מופיע

המשך קריאה »

ז'אן דארק והדגל הציוני

לאחרונה מסתובבת בפייסבוק תמונה הנושאת את הכותרת "אביר יהודה" ובה נראית דמות אישה לבושה שריון, נושאת בידה דגל ישראל בעודה רוכבת על סוס.מהתיאורים המופיעים בפוסט מדובר בציור של האמן ריצ'ארד קרונין שראה אור בשנת 1919. התמונה מוצגת כיום באתר האינטרנט

המשך קריאה »

דגל על גג מלון דוד המלך

אתר YNET מביא אוסף קטעי ארכיון מההיסטוריה של ירושלים ובו תמונה ייחודית של דגל ישראל מונף על גג מלון המלך דוד. בכיתוב לתמונה צוין כי הדגל הונף במקום בו היה מונף היוניון ג'ק עוד לפני שנבנו הקומות הגבוהות של המלון.הסיפור

המשך קריאה »