אודות

ברוכים הבאים לאתר דגל ישראל.
אני דני בירן, חוקר המורשת ההיסטורית של דגל ישראל ומחבר הספר "איש על דגלו".
לפני מספר שנים יצאתי למסע מרתק בעקבות שורשיו ההיסטוריים של דגל ישראל. חוסר הידע הקיים בציבור אודות הדגל, הוא שהביא אותי לפתוח במחקר מעמיק שיאפשר לי ולאחרים לדעת קצת יותר על הדרך שבה הגיעו הפסים, הצבע הכחול והמגן דוד אל יריעת הבד הלבנה.
כנראה שלא רק חוסר הידע על המסתתר מאחורי הדגל הוא שלקח אותי למסע הזה. ככל הנראה היה עוד משהו שנשאר טמון בתת ההכרה שלי במשך יותר מארבעים שנה.

יתכן שהדבר היה נעוץ בעובדה שהייתי ממניפי הדגל על כיפת הזהב בעת הפריצה עם הצנחנים להר הבית ואולי היה גם משהו נוסף בהחלטה לפתוח מסע מחקר מעמיק אודות הדגל הכחול לבן.

דני בירן

היה זה כנראה ביום בו נחשפתי למחלוקת ארוכת השנים בין אנשי המורשת של נס ציונה לאלה המשמרים את ההיסטוריה של ראשון לציון. וויכוח המתמקד בשאלה:
 "מי הניף ראשון את דגל ישראל?"
הסקרנות הוליכה אותי בראש ובראשונה לבדוק סוגיה זו ומכאן המשכתי לחפור אל שורשיו של הדגל. תוך כדי "חפירה" מעמיקה גיליתי עוד ועוד סיפורים ותעודות שכל אחד מהם היה מעניין מקודמו. חלק גדול מהדברים כבר ראה אור אי פה אי שם, אבל בשום מקום לא מצאתי סיפור עלילה אחד רצוף שיכול היה להאיר את התהליך המתמשך על פני מאות ואלפי שנים בהם נוצרו מרכיביו של דגל ישראל.
כך נוצר הספר "איש על דגלו" וזאת גם הסיבה לקיומו של אתר זה המביא את סיפורו של דגל ישראל ברמה הלאומית.
ניתן כיום לרכוש את הספר, להזמין הרצאות אודות המורשת ההיסטורית של הדגל ולטייל בהדרכתי במסלול טיול המספר את סיפורו.