סמל והמנון

נפתלי אימבר - "ההיפי העברי הראשון" מתוך הסדרה "הכל אנשים"

על זמן ומקום כתיבתו של השיר "התקווה" קיימות לא מעט גרסאות. כשמנסים לעקוב אחר כל אחת מהן, מתקשים לקבוע בוודאות מתי והיכן נכתב השיר. גם סיפורה של המנגינה מעלה תהיות רבות, אך יותר מכל אלה, קיימות לא מעט מחלוקות באשר ליוצר נפתלי הרץ אימבר עצמו.
הניסיון לענות על כל אלה רק משאיר בעקבותיו סמני שאלה גדולים יותר. אחד מאלה שניסה למצוא תשובות לתהיות הללו היה מודי בראון שיחד עם אלישבע זלצר יצר את סדרת הטלוויזיה "הכל אנשים".
מצורף כאן קישור לפרק "ההיפי העברי הראשון" המספר על נפתלי הרץ אימבר. מודי בראון ואלישבע זלצר לוקחים אותנו בעקבותיו של אימבר אל המקומות שבהם נאמר כי בהם כתב את ההמנון ואולי, רק אולי, נמצא בעזרת התחקיר הזה את הפתרונות לחלק מהנעלמים שמלווים אותנו מאז כתיבה ההמנון ועד ימינו.

גלגוליה של מנורת המקדש

מנורת המקדש היא בבחינת סמל מובן מאליו. הופעתה בתחריטים ובקישוטים כבר בתקופות מוקדמות בחייו של העם היהודי, העברתה לרומא בתהלוכת הניצחון המונצחת על גבי שער הניצחון ותעלומת מקום הימצאה כיום, מביאים אותנו ורבים אחרים לנסות ולגלות עוד טפח באשר לגלגוליה השונים.
הארכאולוג ד"ר גבריאל ברקאי, יקיר ירושלים וחתן פרס ירושלים לארכאולוגיה, מנסה להאיר את הנסתר באשר לתעלומת המנורה ולחשוף משהו על מסעה של המנורה ומה עלה בגורלה מאז נוצרה בימי קדם ועד שהפכה להיות סמל מדינת ישראל.
כל זאת בסרטון הוידאו הזה (צילום סטודיו חובב).